Stol za pamćenje: Kako servis za jelo pretvara obroke u umjetnost
Uskrs je iza ugla, a osim raznih recepata za pincu i osmišljavanja blagdanskih menija, sve se više pretražuju teme postavljanja stola i dekoracija koje će razbuditi proljetni štih u vašem domu. Osim raskošnih vaza, svijećnjaka i prikladnih stolnjaka, najveću razliku čini servis za jelo.
Servis za jelo nije samo skup tanjura i pribora; on predstavlja umjetnost koja svakom stolu daje poseban sjaj, pretvarajući svakodnevne obroke u posebne prigode. Odabir odgovarajućeg servisa može odražavati vaš osobni stil, kulturne vrijednosti i čak preferencije u hrani. Bilo da organizirate obiteljski ručak ili svečanu večeru, kvalitetan i estetski privlačan servis za jelo ključan je za kreiranje nezaboravnih trenutaka. Ovaj blog vas vodi kroz svijet servisa za jelo, nudeći uvide o materijalima, dizajnu i tehnikama postavljanja stola koji će obogatiti svaku priliku.
Setovi tanjura za jelo
Sve počinje prikladnim tanjurima jer, doista, postoji li nešto što više mami osmijeh nego veseli tanjuri za doručkom? Od onih elegantnih u zemljanim tonovima preko tanjura ispunjenih šarenim detaljima i cvijećem pa sve do onih interesantnih linija, tanjuri su ključni za servis za jelo!
Setovi tanjura dolaze u najrazličitijim stilovima, a koriste se brojni materijali. Primjerice, najveći je klasik porculan odnosno porculanski tanjuri koji se smatraju premium odabirom i koriste se za formalne večere i izuzetno važne prilike. Porculan je zahvalan materijal jer iako označava klasiku i tradiciju, dizajnom može biti sasvim razigran i dopušta fleksibilnost dizajnerima koji ga kreiraju.
Keramički tanjuri druga najpopularnija opcija, a ponajviše jer daju sličan dojam porculana, dok su ipak izdržljiviji i otporniji. Sve popularniji su setovi tanjura u rustikalnom stilu s raznim reljefnim detaljima. Postoje naravno i setovi plastičnih tanjura za jelo, no, u blagdanskim su prilikama, očekivano, posljednji odabir.
Servis za jelo počiva na odabiru seta tanjura, a pritom je najvažnije razmisliti o stolu cijelog stola – kakvim bojama naginjete, želimo li visoku estetiku ili opušteni dojam stola i koliko posuđa uopće trebate?
Većina setova dolazi u varijantama od 4 do 12 komada, uključujući različite veličine tanjura za predjela, glavna jela i desert. Također, možete pronaći setove koji uključuju dodatke poput posudica za salatu, dubokih tanjura i šalica za kavu i čaj.
Plitki tanjuri
Plitki su tanjuri osnovi dio servisa za jelo i u njima se najčešće serviraju upravo glavni elementi obroka. Na malim plitkim tanjurima poslužuju se i razna predjela, dok se za glavno jelo koriste za serviranje mesa, ribe, tjestenine i raznih jela u umaku. Klasični plitki tanjur ima minimalno duboke rubove kako bi se ipak spriječilo prolijevanje tekućine, a danas dolaze i u ekstremnim inačicama bez ikakvih rubova koje djeluju izuzetno atraktivno na stolu. Ovi tanjuri obično dolaze u istim materijalima i stilovima kao i ostali tanjuri u setu, bilo da su porculanski, stakleni, keramički, plastični ili od bambusa.
Duboki tanjuri
Druga su osnovna vrsta tanjura i bilo kakav veći događaj pa čak ni jedan klasičan nedjeljni ručak ne može proći bez dubokih tanjura. Koriste se za posluživanje raznih vrsta obroka, a ponajviše onih „na žlicu“ – primjerice, juhe, gulaše, tjestenine, rižota, čorbe i razne druge specijalitete koji zahtijevaju tekućinu ili umak. Dizajnirani su s većom dubinom i višim rubovima odnosno njihova dubina omogućuje da se tekući sastojci zadrže unutar tanjura, što olakšava konzumaciju. Također su korisni za posluživanje salata i voćnih salata koje možda ne želite posluživati na plitkim tanjurima kako bi se spriječilo prolijevanje ili razlivanje umaka. Za izradu se koriste isti materijali kao i za bilo koje druge tanjure.
Desertni tanjuri
Servis za jelo nije potpun bez tanjura kojima se najviše veselimo – desertnih! U pitanju su manji tanjuri koji primarno služe da posluživanje bilo kakvih slastica nakon glavnog jela. Od ostalih se tanjura razlikuju dimenzijom i najčešće su puno manji, ali s najviše detalja u dizajnu. Baš kao i zalogaj za koji se koristi, desertni tanjuri tretiraju se kao ‘šećer na kraju’ i šlag za cijeli servis za jelo. Manji oblik daje poseban šarm, a često imaju razne reljefne detalje, oslikani su raznim uzorcima ili su interesantnog dizajna i linija. Kad kupujete set tanjura za selo, imajte ih na umu!
Rosenthal servis za jelo
U svijetu ugostiteljstva i gastronomije jedan se brend oduvijek isticao i postao gotovo sinonim za besprijekorno postavljen stol: Rosenthal! O raskoši ovog brenda više smo ga puta pisali i nerijetko se nađe na našim vodičima i preporukama posuđa najšarmantnijeg dizajna. Međutim, osim estetikom Rosenthal je bez sumnje među najkvalitetnijim proizvođačima servisa za jelo – primarno tanjura. Oduvijek nude razne kolekcije koje se razlikuju stilom, ali i rasponom cijenama pa je uvijek lako pronaći onaj koji se ukapa u budžet, a daje baš onaj štih i atmosferu stolu koju ciljate.
Kada birate Rosenthal set za jelo, možete očekivati najfinije porculanske tanjure, uključujući plitke, duboke i desertne tanjure, kao i dodatke poput činija za salatu, tanjura za serviranje i šalica za kavu ili čaj. Njihovi setovi često se odlikuju sofisticiranim dekorima, suptilnim uzorcima i luksuznim završnim obradama.
Rosenthal servisi za jelo su popularni među ljubiteljima luksuzne posuđe i često se koriste za posebne prigode, formalne večere ili kao luksuzni dodatak svakodnevnom ručku ili večeri.
Pribor za jelo: funkcionalnost i estetika
Servis za jelo nije potpun bez pribora koji već pomno odabranim tanjurima daje onaj jedinstveni sjaj. Baš kao i u odabiru seta tanjura, najvažnije je da je pribor dovoljno funkcionalan, dugotrajan (kako ne biste svake godine iznova morali investirati) i u vašem stilu. Dodatno, budući da njime rukujemo, važno je da je ergonomski oblikovan odnosno da lijepo sjedne u ruku i da je njime jednostavno baratati.
Pribor za jelo najčešće je izrađen od nehrđajućeg čelika ili srebra, a mnogi biraju i bakrene primjerke jer su vizualno upečatljivi. Štoviše, kod vilice, žlica i noževa element dizajna je izuzetno bitan jer doprinosi cjelokupnom dojmu stola. Srećom, proizvođači se nerijetko poigraju s uzorcima i dekoracijama na ručkicama kako bi pribor za jelo podigli na drugu dimenziju.
Materijali i dizajn servisa za jelo
Servis za jelo dolazi u raznim verzijama, a samo u Sol i papar webshopu možete ih pronaći u potpuno različitim stilovima i materijalima. I to su odlične vijesti jer otvaraju vrata raznim kreativnim mogućnostima! Kad govorimo o materijalima i dizajnu, postoji nekoliko osnovnih smjerova i opcija koje donosimo niže.
Materijali:
- Porculan: Porculan je popularan materijal za servise za jelo zbog svoje elegancije, glatke teksture i otpornosti. Dolazi u različitim dekorima i oblicima te je često pogodan za formalne prigode.
- Nehrđajući čelik: Nehrđajući čelik je izdržljiv materijal koji je otporan na koroziju i lako se održava. Često se koristi za svakodnevne setove za jelo zbog svoje praktičnosti i trajnosti.
- Srebro: Srebrni pribor za jelo često se koristi za posebne prigode ili kao luksuzni dodatak za servis za jelo. Ovaj materijal zahtijeva posebnu njegu kako bi se očuvala njegova sjajna površina.
- Keramika: Keramički servisi za jelo mogu biti raznoliki u dizajnu i bojama. Otporni su i često imaju rustikalni ili moderni izgled.
Dizajn:
- Klasični: Klasični dizajn servisa za jelo obično obuhvaća jednostavne linije i minimalističke uzorke, što ih čini svestranima za različite prigode.
- Moderni: Moderni servisi za jelo često imaju inovativne oblike, nekonvencionalne uzorke ili upotrebljavaju neobične materijale kako bi stvorili suvremen izgled.
- Rustikalni: Rustikalni servisi za jelo često imaju prirodne teksture i boje, poput grubih rubova ili zemljanih tonova, stvarajući opuštenu i udobnu atmosferu na stolu.
- Luksuzni: Luksuzni servisi za jelo obično imaju detaljne reljefe, pozlate ili dragocjene ukrase, pružajući sofisticiranost i eleganciju.
Porculanski servis za jelo
Kao zasebna kategorija zauvijek će se isticati porculanski servis za jelo. Statusni je simbol, najčešće se prenosi s generacija ne generaciju i puno je više od običnog seta tanjura i pribora za jelo. Često baš porculanski servis za jelo budi neke ljepše uspomene, a posebno na vremena kad su ga naše bake ili majke vadile isključivo za posebne prilike. I dan danas je porculanski servis za jelo popularan izbor zbog svoje elegancije, kvalitete i raznolikosti dizajna te unatoč tome što sve više lifestyle brendova izrađuje servise za jelo manje kvalitete i gotovo svakog mjeseca nekog novog dizajna, opstaje kao omiljeni izbor.
Porculan je fini keramički materijal koji je poznat po svom sjaju, glatkoj teksturi i delikatnosti. Iako je osjetljiv kao materijal i ne preporučuje se prati u perilici suđa na visokoj temperaturi, porculan je ipak izdržljiv u vidu dugotrajnosti jer može djelovati novo godinama. Trpe razne oblike stiliziranje pa dolazi u različitim dekorima, uzorcima i bojama. Visoka elegancija porculana čini ga idealnim za formalne večere i posebne prigode, dodajući sofisticiranost stolu. Iako je delikatan, visokokvalitetni porculan je izdržljiv i otporan na ogrebotine i toplinu.
Porculanski setovi za jelo obično uključuju različite komade, od plitkih i dubokih tanjura do desertnih tanjura, činija za salatu, tanjura za juhu i šalica. Što se tiče toplinskih karakteristika, porculan je poznat po tome što dobro zadržava toplinu hrane, što je važno za posluživanje toplih jela. Ova kombinacija estetike, trajnosti i praktičnosti čini porculanske servise za jelo popularnim izborom za različite prigode, od svakodnevnih obroka do posebnih slavlja.
Servisi za jelo – češki porculan
Što su vina iz Francuske to je porculan iz Češke! Češki je porculan poznat u svijetu i tradicionalno se smatra najkvalitetnijim porculanom koji traje desetljećima, a izrađuje se već stoljećima. Majstori u Češkoj njeguju tradiciju izrade porculana, a često se ti komadi posuđa razlikuju svojim uzorcima i ručno oslikanim detaljima koji su taj porculan svrstali gotovo u kulturnu baštinu Češke. Porculanski servis za jelo vadi se u zaista najsvečanijim prilikama i smatra se simbolom elegancije. Porculan se na teritoriju Češke proizvodi više od 200 godina, a danas je jedna od atrakcija u ovoj zemlji i Muzej porculana u dvorcu Klášterec nad Ohří. Najpoznatiji uzorak na porculanskim setovima je cibulak što na češkom znači luk, a prepoznatljiv je po plavo-bijelom uzorku koji su europski umjetnici preuzeli od kineskih.
Savjeti za kupnju servisa za jelo
Servis za jelo značajna je investicija, ali vjerujte nam – isplativa i dugotrajna. Kako biste si olakšali odluku, otkrivamo vam nekoliko pitanja koja vrijedi imati na umu.
Kakav mi je servis potreban?
Razmislite o broju komada i setu tanjura i pribora – koliko vam posuđa treba, koliko često koristite servis za jelo, želite li ga koristiti za posebne prilike ili svakodnevno? Ako ga koristite vrlo često, birajte izdržljive materijale koji trpe pranje u perilici, a u suprotnom razmislite o investiranju u luksuzniji servis koji zaista ostavlja bez teksta i vadi se rijetko.
Koliki budžet imam?
Budžet će definirati materijal i brend na koji se možete fokusirati. Porculan je svakako skuplja i prestižnija opcija, ali zahtjeva dublji džep, ali zato postoje brojne opcije koje će biti jednako efektne, a nešto povoljnije.
Koji stil ciljam?
Stil vaše kuhinje i blagovaone, kao i cijelog interijera i vaše osobnosti svakako mora imati utjecaj na odabir servisa za jelo. Ovo pitanje olakšat će vam da u moru brendova odaberete proizvođača čiji se izričaj uklapa u vaš vlastiti.
Postavljanje stola sa servisom za jelo
Serviranje stola u nekim je domovima, a svakako restoranima, prava umjetnost i to s razlogom! Prilika je to za igru i kombinaciju praktičnosti i kreativnosti, a kako biste znači pravilno postaviti stol i svladati osnove, sastavili smo jednostavan vodič u nekoliko koraka. Sve što je potrebno imati na umu pri postavljanju stola uz servis za jelo pronađite niže, ali nemojte zaboraviti da je ključno dati svoju vlastitu osobnost i stil!
- Odaberite podlogu: Počnite s postavljanjem stolnjaka ili traka za stol odgovarajuće veličine i boje. Ovo će postaviti osnovu za stol i pružiti pozadinu za servis za jelo.
- Postavite tanjure: Stavite plitke tanjure na središte mjesta za svakog gosta. Ako koristite tanjure za predjelo, stavite ih na plitke tanjure. Na tanjuru za glavno jelo stavite tanjur za glavno jelo.
- Dodajte pribor za jelo: Stavite pribor za jelo pored tanjura prema redoslijedu obroka, počevši s vanjske strane i krećući se prema unutra. Noževi idu s desne strane tanjura, vilice s lijeve strane, a žlice za juhu na desnoj strani tanjura. Ako imate desertne pribore, stavite ih iznad tanjura, vodoravno.
- Poslužite čaše: Stavite čaše na gornji desni kut tanjura. Ako imate više vrsta čaša, vinske čaše stavite bliže tanjuru, a vode dalje.
- Dodajte servirni pribor: Ako poslužujete salatu ili juhu, stavite činije za salatu ili tanjure za juhu iznad tanjura, vodoravno. Poslužite servirni pribor poput vilica za salatu ili juhu na desnoj strani tanjura.
- Ukrasite stol: Dodajte ukrasne elemente poput cvijeća, svijeća ili stolnih dekoracija kako biste dodali estetski dodir stolu.
- Prilagodite postavku: Prilagodite postavku stola prema vrsti obroka i prigodi. Na primjer, za formalnu večeru možete dodati dodatne pribore poput noževa za ribu ili pinceta za školjke.
Osnove postavljanja stola
Postoji nekoliko osnovnih razlika između postavljanja stola na običan utorak za svoju obitelj i formalnu večeru za svečanu priliku!
Formalno i neformalno postavljanje
Formalno i neformalno postavljanje stola razlikuju se u razini složenosti i detalja. Evo kako se razlikuju:
Formalno postavljanje stola:
Formalno postavljanje stola koristi se za svečane ili službene prigode poput večera ili proslava.
- Tanjuri se postavljaju simetrično i s velikim razmakom, koristeći svaki komad posuđa za određeni dio obroka.
- Pribor za jelo raspoređuje se prema redoslijedu obroka, s noževima na desnoj strani, vilicama na lijevoj strani i žlicama za juhu na desnoj strani tanjura.
- Čaše se postavljaju s desne strane iznad tanjura, s vinskim čašama bliže tanjuru, a čašom za vodu dalje.
Dodatni pribor i posuđe za serviranje, poput činija za salatu ili činija za umak, koristi se prema potrebi, postavljajući se prema formalnim pravilima postavljanja stola.
Neformalno postavljanje stola:
Neformalno postavljanje stola koristi se za svakodnevne obroke ili manje formalne prigode poput obiteljskih večera.
- Tanjuri se postavljaju jednostavnije i opuštenije, s manje prostora između njih.
- Pribor za jelo može biti postavljen u opuštenijem rasporedu, bez stroge simetrije, i može biti manje kompleksan.
- Čaše se obično postavljaju na desnoj strani tanjura, ali raspored može biti fleksibilniji i prilagođeniji situaciji.
- Neformalno postavljanje stola obično ne uključuje dodatni pribor i posuđe za serviranje, ili se koristi minimalno.
Općenito, formalno postavljanje stola je kompleksnije i strože definirano, dok je neformalno postavljanje opuštenije i fleksibilnije. Ovisno o prigodi i preferencijama domaćina, možete odabrati odgovarajući stil postavljanja stola kako biste stvorili prikladnu atmosferu za vaše goste.
Dodaci koji obogaćuju postavku
Servis za jelo tek je jedan element u postavljanju stola i cjelokupnog dojma. Nemojte zaboraviti ono najvažnije – postavljanje stola može biti igra i umjetnost, dajte mašti na volju! Obogatite svoj stol raskošnim vazama sa svježim cvijećem koje će dati dodatnu teksturu, iskoristite stolnjake i trake koji će sami po sebi biti zvijezda stola. Nemojte zanemariti moć svijeća i svijećnjaka iznimno zanimljivog dizajna kao i salvete i prstenove koji zaista čine razliku.
Razigrajte se i uživajte!