Spaghetti s tikvicama i pestom genovese
Naravno da je najbolji pesto genovese baš u Genovi – uvijek je nježno zelene boje, kremast i prepun ukusa. Inače, kažu da je njihova vrsta bosiljka drukčija, aromatičnija. Kada se tome doda i izvanredno maslinovo ulje iz Ligurije, njihovi domaći pinoli pa još prvoklasni parmezan – dobija se jedno od najpoznatijih začina Italije. Recimo ipak da i naša varijanta pesta može biti odlična – Genova nam je daleko pa i svi ukusi i sjećanja polako izblijede.
Pesto genovese je zapravo jak začin, posebno jer zahtjeva obilatu količinu maslinovog ulja. Stoga je često pašta koju prave i začinjaju izvan Italije i Genove masna i nekako uvijek nedovoljno ovijena kremicom samog pesta.
Manje je poznato, posebno onima koji kupuju gotovi pesto i jednostavno ga stavljaju na paštu kao bilo koji drugi začin, da postoje neke male tajne u pripremi ovih čuvenih špageta. Tradicionalni recepti predviđaju i varijante gdje se zajedno sa špagetima, u kipuću vodu, stavlja krumpir narezan na kockice ; druga, još češća uzanca sastoji se u ubacivanju na sitno narezanih mahuna i treća, koja zapravo predviđa i krumpirić i mahune. Svrha je, barem po mom mišljenju, ublažavanje masnoće samog pesta i obogaćivanje umaka s drugim povrćem koje nužno razblaži jaku smjesu maslinovog ulja, bosiljka , pinola i parmezana.
Moja varijanta su tikvice. Katkada tikvice i krumpirić, zavisno od količine pesta koji mi je na raspolaganju i naravno, pašte koju treba skuhati. Sve ono po čemu je ovaj izvanredan pjat poznat ostaje i u mojoj kombinaciji.
Do sada sam uvijek pravila pesto, onako, od oka, dok mi nije došao pod ruku recept koji savršeno određuje sve sastojke. I, još nešto: pesto alla genovese najbolji je svježe napravljen – da odstoji tek toliko dok se ne skuha pašta. Predloženi recept pesta dostatan je za barem tri špagetate, svaka za četvoro ljudi. Dakle, ono što vam ostane pohranite u teglicu (morate upotrijebiti u roku 10- tak dana), možete smrznuti u malim posudicama i koristiti u toku zime.
Pesto alla genovese:
50 g pinola
1 – 2 oraha
100 g parmezana
prstohvat soli
1 režanj češnjaka
80- tak listova jako svježeg bosiljka
1 – 1, 5 dl maslinovog ulja
I još za 4 osobe :
1 srednji krumpir
100 g tikvica (što manjih, to bolje)
1 jušna žlica maslinovog ulja
300 g špageta br. 5
Računajte da je idealna mjera po 70 g špageta po osobi. Možete dodati mrvičak više – onih znanih, talijanskih 100 g, koristi se kod većih špagetata . To je najčešća mjera – ali, jako je obilato.
Pravi, tradicionalni pesto radi se u mužaru, ali je mnogo jednostavnije u mikseru. U oba slučaja najprije usitnite pinole, orahe, parmezan, sol i češnjak. Tada ubacite listove bosiljka, malo usitnite ili sameljite, zatim počnite polagano dodavati maslinovo ulje uz novo pulsiranje odnosno mljevenje.
U manju tavu stavite samo 1 žlica maslinovog ulja i na to ubacite fino narezane tikvice (i njihove cvjetove, ako imate). Samo malo ih popecite, posolite, popaprite , zatim ubacite cvjetove i ugasite. Neka ostanu hrskave.
Zakuhajte lonac s vodom za špagete. Kada je voda zakuhala ubacite fino isjeckan krumpir (po volji) i špagete.
Pripremite zdjelu za začinjanje. Na dno stavite popečene tikvice i pred sam kraj kuhanja špageta uzmitež 2- 3 žlice vode u kojoj se kuhaju. Dodajte tikvicama uz 3 obilate žlice pesta. Sve dobro izmiješajte. Ubacite kuhane šagete (uvijek ostavite sa strane malo vode u kafenoj šalici ako vam bude trebalo za »produžavanje« umaka) i lagano ih promiješajte. Možete dodati pesta ako vam se čini nedovoljnim. Meni su najbolji ne pretjerano masni i začinjeni špageti – obavijeni kremastim umakom, punim krasnog ukusa svježeg bosiljka, pinola, maslinovog ulja i parmezana
Pripremila i skuhala: Damira Skansi