BLOG

Umjetnost serviranja: sve što trebate znati o tanjurima za tjesteninu

U svijetu tanjura za tjesteninu, svaki detalj igra ključnu ulogu u kreiranju savršenog kulinarskog doživljaja. Odabir pravog tanjura nije samo estetska odluka, već način na koji se poštuje tradicija i umijeće serviranja tjestenine. Ovaj blog vas vodi kroz različite vrste i materijale tanjura, te utjecaj koji imaju na okus i prezentaciju jela. Naučite odabrati idealan tanjur za svaku priliku i otkrijte tajne koje će vaša jela učiniti nezaboravnima.

Važnost pravog odabira tanjura

Postoji li bolje od tanjura tjestenine ili popularno zvane pašte? Carbonara, bolognese, pesto – ma, kako god pripremili tjesteninu, šanse da će to biti najslasniji obrok tjedna ogromne su! Međutim, osim što ju je pravi gušt napraviti iz nule uz brojne alate u kuhinji, iskustvo uživanja zaokružuju pravi tanjuri za tjesteninu. Pravilan odabir tanjura generalno, ne samo za serviranje tjestenine, može u potpunosti promijeniti užitak u obroku. Iako možda na prvi pogled ne zvuči kao osnovni element, različite vrste tanjura značajno mijenjaju cjelokupni dojam nekog jela.

Primjerice, estetika je ovdje važan čimbenik jer znamo da je vizualna prezentacija hrane prava mala umjetnost. Pravilno odabrani tanjuri učinit će bilo koje jelo primamljivijim, a posebno kad su u pitanju tanjuri za tjesteninu! No, nije sve u estetici. Štoviše, posebno kad je riječ o tjestenini bitno je razmišljati o funkcionalnosti tanjura. Juhe i jela s umacima idealni su za duboke tanjure, dok ćete većinu glavnih jela u restoranu dobiti servirane u plitkim tanjurima. U takvim se modelima najlakše ovakvi obroci konzumiraju, uz najmanje šanse da će se gosti nehotice zaprljati, a oblici tanjura jednostavno olakšavaju konzumaciju.

I ne samo da ćemo više uživati u obroku, već će i jela imati svoju zamišljenu formu pa će primjerice, tanjuri s uzvišenim rubovima držati umake na mjestu ili će posudice biti idealne za serviranje kremastih deserata. I to je tek početak!

Vrste tanjura za tjesteninu

Kao što postoje pojedine vrste tanjura za svaki tip jela, tako postoje i tanjuri za tjesteninu. Danas dolaze u raznolikim uzorcima i napravljeni su od brojnih materijala. No, krenimo od samih osnova.

Plitki tanjuri za tjesteninu

Iako se možda čini da će plitki tanjuri biti manje funkcionalni, oni su vrlo česti izbor za serviranje tjestenine u restoranima. Zašto? Više je razloga a samo su neki njihova praktičnost, kontrola porcija i vizualni dojam koji je besprijekoran jer s plitkim tanjurima zaista možete biti kreativni u serviranju. Ovi tanjuri za tjesteninu mogućuju jednostavno serviranje tjestenine, kao i prožimanje tjestenine umakom koji ide uz nju.

Glatka i (na prvu „loptu“) jednolična površina u prvi plan stavlja jelo na samom tanjuru pa se tako boje i teksture posebno ističu. Plitki tanjuri za tjesteninu idealni su za serviranje većih komada odnosno tipova tjestenina kao što su popularni ravioli – na plitkom ih je tanjuru lakše rezati, kao i obilno preliti ukusnim umakom.

Duboki tanjuri za tjesteninu

Vjerujemo da većina nas kod kuće poslužuje tjesteninu upravo u dubljim tanjurima. Nimalo to ne čudi, budući da su ovi tanjuri praktični i imaju jednu veliku predonost u odnosu na plitke: puno lakše zadržavaju obilnije količine umaka što znači da će i sama konzumacija biti jednostavnija jer će visoki rubovi zadržati umak i olakšati nam miješanje tjestenine.

A to znači samo jedno: više umaka u svakom zalogaju! Prednost je ovih tanjura i manja šansa da ćete sebe ili stol zaprljati prskanjem umaka izvan tanjura, a vizualan dojam još uvijek je vrhunski jer je tjesteninu moguće servirati na razne načine bez da izgubi taj oblik.

Tanjuri specifičnih oblika

Zašto biste se držali klasike kad možete svom stolu dati jednu sasvim novu dimenziju? Tanjuri za tjesteninu specifičnih oblika dat će „wow“ efekt vašem jelu i jednostavno ćete se neodoljivo zabaviti pri serviranju. Sol i papar, primjerice, donosi širok izbor jedinstvenih tanjura specifičnih oblika u raznim oblicima.

Oni dolaze u ovalnom i kvadratnom obliku, ali i s raznim nepravilnim rubovima i reljefnim teksturama. Najčešće daju modernu pa čak i umjetničku notu serviranom jelu pa je iskustvo konzumacije hrane iz njih jednostavno drugačije.

Materijali iz kojih se izrađuju tanjuri (porculan, keramika, staklo, biorazgradivi materijali)

Kao i razni drugi, tanjuri za tjesteninu dolaze u brojnim materijalima, a svaki ima svoje specifičnosti i karakteristike. Primjerice, znamo da je porculan jedan od najpoželjnijih materijala upravo zbog svoje visoke kvalitete, ali i elegantnog izgleda. Daje sofisticiranost jelima i zato je popularan izbor za serviranje tjestenina, pogotovo onih izrađenih na poseban način – jer posebno jelo zaslužuje i poseban tanjur!

Keramički tanjuri su, pak, svestrani i dolaze u raznim uzorcima i oblicima jer pružaju kreativnu slobodu proizvođačima. Relativno su izdržljivi, a često imaju ručno dodane detalje i zanimljive reljefe po sebi. Interesantno je tjesteninu konzumirati u staklenim tanjurima, vrlo laganim i prozirnim, koji daju moderan dojam serviranju.

Nemojte zaboraviti na sve popularniji izbor tanjura od biorazgradivih materijala kao što je bambus. Izbora je zaista bezbroj, a sve ovisi o tome što je vama važno kad sjednete za stol.

Kako dizajn utječe na percepciju jela

Oni koji se ne bave gastronomijom ili kulinarstvom možda ne razmišljaju o tome, ali estetika posluženog tanjura zaista igra veliku ulogu u iskustvu nekog jela ili percepciji istog. Proporcije, veličina i oblici tanjura presudni su kad govorimo o prezentaciji samog jela i mogu ili omogućiti kreativnu igru u aranžiranju hrane ili pak prouzročiti da gosti teško konzumiraju tjesteninu (i druge namirnice). Pametno dizajnirani i osmišljeni tanjuri olakšat će uživanje u jelima, zadržat će umake i sočnost hrane i dati jelu dodatnu dimenziju. Pogrešan tanjur ostavlja sasvim krivi dojam jela – zamislite, primjerice, sushi u dubokom tanjuru.

Tanjuri za tjesteninu tako mogu dati drugačiji emotivni doživljaj jela, a uz to pridonose i cjelokupnom uređenju interijera i serviranju stola.

 Pravilno serviranje tjestenine

Tanjuri za tjesteninu su jedno, a igra u serviranju same tjestenine nešto sasvim drugo! Donosimo vam nekoliko sugestija kako servirati određenu vrstu tjestenine za maksimalni užitak.

Špageti: Nakon kuhanja špageta al dente, stavite ih u plitki tanjur ili zdjelu. Prelijte špagete toplim umakom, pazeći da se umak ravnomjerno rasporedi po tjestenini. Možete ih poslužiti s malo svježe nasjeckanog peršina ili parmezana.

Penne: Kuhane penne stavite u duboki tanjur ili zdjelu, prelijte ih toplim umakom i lagano promiješajte kako bi se umak ravnomjerno rasporedio po tjestenini. Penne su također odlične za razne složence ili popularno zvane casserolle.

Tagliatelle: Ove šire trake tjestenine mogu se poslužiti na isti način kao i špageti, preliveni toplim umakom i dodatno ukrašeni svježim začinskim biljem ili ribanim sirom. Odlično ih je poslužiti u širim plitkim tanjurima.

Ravioli: Punjene tjestenine poput raviola mogu se poslužiti u plitkom tanjuru ili zdjeli s toplim umakom preko njih. Ravioli su također sjajan izbor za posluživanje u umaku od maslaca s kaduljom ili umaku od rajčice.

Odabir idealnog tanjura za različite prilike

Bez obzira kojom prilikom pripremate ukusnu tjesteninu, sad imate mali „šalabahter“ kojim se tanjurom poslužiti.

Obiteljski ručkovi

Za obiteljske ručkove bitno je sao jedno: da je svaki tanjur praktičan! Za stolom bi trebalo biti dovoljno mjesta da svi uživaju u hrani i da mogu posegnuti za novom porcijom što lakše.

Velike plitke tanjure koristite za jela poput raznih pečenja, a duboke klasične tanjure uzmite za posluživanje raznih juhica ili jela s umacima.

 Formalne večere

Za formalne večere preporučuju se tanjuri visoke kvalitete, poput porculanskih ili finih keramičkih tanjura. Često su plitki tanjuri idealni za formalne večere, omogućujući elegantno posluživanje jela poput glavnih obroka ili složenih predjela.

Duboki tanjuri također mogu biti uključeni za posluživanje juha ili jela s umakom. Tanjuri s diskretnim uzorcima ili zlatnim ili srebrnim obrubima često se koriste za dodavanje dodatnog elegancije stolu. Važno je osigurati da svi tanjuri budu čisti, bez ogrebotina ili oštećenja, te da se pravilno posluže uz odgovarajuće pribor za jelo i stakleni ili kristalni pribor.

Profesionalno okruženje restorana

Ovo, naravno, ovisi o tipu restorana u koji idete. U restoranima se preporučuje korištenje izdržljivog posuđa koje trpi ogrebotine i lako ga je skadištiti pa je tako čest izbor porculan (zbog sofisticiranosti) i keraika (zbog izdržljivosti).

Međutim, ovisno o stilu, naići ćemo na razne tanjure specifičnih oblika i materijala koji se prilagođavaju meniju. Tanjuri za tjesteninu u, primjerice, talijanskim restoranima često održavaju i stil odnosno tradiciju i autentičnost te kuhinje, dok će fusion restorani posegnuti za tanjurima specifičnih i nepravilnih oblika.

Koji god tanjur izabrali – najvažnije je da maksimalno uživate!

Odgovori