BLOG

Kako odabrati najbolji kalup za kruh

Emile Henry keramički pekač za kruh

Odabir pravog kalupa  može značajno utjecati na krajnji rezultat vašeg kuhinjskog podviga. U ovom članku, istražit ćemo značajke koje treba uzeti u obzir prilikom kupnje kalupa, materijale dostupne na tržištu te neke vrijedne savjete za pečenje. Pravilan kalup može pomoći da kruh bude ravnomjerno pečen, zadrži idealan oblik i lakše se izvadi iz posude nakon pečenja. Također, različiti materijali kao što su metal, silikon i keramika nude različite prednosti kao što su bolja provodljivost topline, jednostavno održavanje i otpornost na visoke temperature. Stoga je važno pronaći kalup koja odgovara vašim potrebama i preferencijama.

KALUP ZA KRUH

Kalup za kruh

Materijali kalupa za kruh

Kalupi za pečenje dolaze u različitim materijalima, svaki sa svojim prednostima i manama. Najčešći materijali su metal, silikon i keramika. Gusani ili metalni su  popularni zbog svoje čvrstoće i dugotrajnosti. Omogućuju ravnomjerno pečenje i lako se održavaju. Silikonski kalupi su fleksibilni, neljepljivi i otporni na visoke temperature, što ih čini jednostavnima za upotrebu i praktičnima za pohranu. Keramički pak,nude izvrsnu distribuciju topline, što doprinosi ravnomjernom pečenju, ali s njima treba  pažljivo rukovati kako bi se izbjeglo lomljenje. Bez obzira na materijal koji odaberete, važno je slijediti upute za pečenje / temperaturu i vrijeme/ i održavanje kako bi vaš kruh uvijek bio savršen.

Metalni i gusani

 

Metalni kalupi mogu biti izrađeni od metala ili lijevanog željeza, gusa, te su idealni su za postizanje zlatno-smeđe kore na kruhu. Metal provodi toplinu ravnomjerno, što rezultira uniformnim pečenjem tijesta. Međutim, važno je koristiti papir za pečenje kako biste spriječili lijepljenje tijesta za dno posude. Dolaze u različitim oblicima, poput četvrtastih, pravokutnih i okruglih, što omogućava raznolikost u obliku i vrsti kruha- od sendvič kruha, baguetta i sl. Osim toga, dugotrajni su i otporni na oštećenja, pa će vam služiti godinama. Neki kalupi su i preforirani što dodatno jamči zlatnu koricu. Lako se čiste i održavaju, što znači manje truda nakon pečenja. Prilikom kupnje , vodite računa o njegovoj debljini – deblji kalupi osiguravaju bolju distribuciju topline i ravnomjernije pečenje.

BIRKMANN PERFORIRANI KALUP ZA PEČENJE KRUHA – Sol i Papar

LODGE PEKAČ ZA KRUH – Sol i Papar

Silikonski kalupi

Silikonski kalupi za kruh i peciva sve su popularniji zbog svoje fleksibilnosti i jednostavnosti uporabe. Ne zahtijevaju dodatno podmazivanje te je vađenje pečenog proizvoda iz njih vrlo jednostavno. No, možda neće dati jednak stupanj hrskavosti kore kao metalni, iako se danas mogu naći i perforirani silikonski kalupi za peciva poput onih od proizvođača Lekue, koji i taj nedostatak rješavaju!

Dodatna prednost je što su silikonski kalupi  lagani i jednostavni za pohranu jer se mogu saviti i ne zauzimaju puno prostora.

LÉKUÉ SILIKONSKI KALUP ZA SENDVIČ KRUH 28 CM – Sol i Papar

Keramički kalupi za kruh

Keramički kalupi  nude dugotrajnost i sposobnost ravnomjernog zadržavanja topline. Pečenje u keramici omogućava tijestu da zadrži vlagu, čime se dobiva mekana unutrašnjost. Ipak, potrebno je malo više strpljenja jer se proces pečenja može produžiti za nekoliko minuta. Osim toga, keramičke posude obično su vrlo lijepog  dizajna i mogu se koristiti i za serviranje.

EMILE HENRY CLOCHE PEKAČ ZA KRUH – Sol i Papar

Osim materijala, važan je i  oblika i veličina . Pravilan izbor ovisi o vrsti kruha koji pečete i vašim osobnim preferencijama. Na primjer, duguljasti pravokutni oblici idealni su za sendvič kruh, dok su okrugli oblici pogodniji za rustikalne, domaće štruce. Također je važno uzeti u obzir kapacitet posude kako bi tijesto imalo dovoljno prostora za pravilno dizanje i pečenje.

Oblik i veličina posude utječu na teksturu i izgled pečenog proizvoda. Prije nego započnete s miješanjem brašna i mlake vode, razmislite koji oblik najbolje odgovara vašim potrebama.

Pravokutni ili okrugli kalupi ?

Pravokutni kalupi omogućuju izradu klasičnih duguljastih štruca idealnih za sendvič kruh. Osim toga, pravokutni oblik omogućuje ravnomjerno pečenje i lako rezanje na jednake kriške, što je praktično za domaću upotrebu. Okrugli oblici, s druge strane, dodaju rustikalnost vašoj štruci ali možda ne odgovaraju svakoj pećnici zbog prostornog ograničenja. Iako su estetski privlačni i savršeni za posebne prilike ili piknike, mogu zahtijevati više vještine pri rezanju.  Eksperimentirajte s različitim oblicima kako biste pronašli onaj koji najbolje odgovara vašem stilu pečenja.

Veličina kalupa

Prilagodite veličinu posude količini tijesta koju obično pripremate. Premala posuda može uzrokovati prelijevanje, dok prevelika neće dozvoliti kruhu da dosegne svoj potencijal i ravnomjerno naraste tijekom pečenja.

Dodatni savjeti za optimalno pečenje

Nakon što ste odabrali idealan kalup, evo  nekoliko savjeta koji će poboljšati vaše iskustvo pečenja:

Priprema tijesta

Uvijek koristite mlaku vodu pri miješanju tijesta kako biste osigurali aktivaciju kvasca kroz dvadesetak minuta prije nego smjestite tijesto u prethodno pripremljeni kalup.

Podmazivanje i obloga

Čak i najbolji non-stick kalupi mogu ponekad zakačiti, stoga se preporučuje oblaganje papirom za pečenje kako bi se olakšalo uklanjanje gotovog proizvoda iz posude bez oštećenja.

Zagrijavanje pećnice

Uvijek prethodno zagrijte pećnicu prije nego stavite tijesto u nju kako bi se osiguralo ujednačeno pečenje od samog početka. Uvijek pratite vrijeme pečenja kako bi vaše tijesto dobilo pravu boju i teksturu .

Odabirom pravog kalupa za kruh olakšavate si postupak priprave domaće štruce i povećavate zadovoljstvo konačnim proizvodom. Nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći u postizanju najboljih mogućih rezultata svaki put kada se odlučite na pripremu domaćeg kruha.

Evo na kraju i recept- Kruh za početnike

Ovaj recept za kruh idealan je za početnike, ali će ga cijeniti i iskusni majstori pekarstva. Kruh je nevjerojatno svjež, aromatičan i iznenađujuće jednostavan za pripremu jer se tijesto gotovo samo oblikuje.

Za ovaj kruh trebate samo četiri sastojka, bez miješenja, bez prethodnih smjesa ili kvasnih startera. Možete dodati začinsko bilje, sireve i začine kako biste stvorili različite okuse kruha – poput sendvič kruha, integralnog kruha, focaccije, domaćih muffina, zobenog kruha sjemenkama ili čak domaćih bagela.

Samo 4 sastojka

Što je kruh hrskaviji i prozračniji, to sadrži manje masnoće – takva se tijesta nazivaju “mršavim tijestom”. Upravo takvo koristimo za ovaj recept. (Za razliku od toga, “bogato tijesto” sadrži masnoće poput maslaca i jaja – ono se koristi za peciva poput cimeta rolica, slatkih krumpir rolica ili kruha s medom i maslacem.) U ovom slučaju ostajemo pri osnovnim sastojcima:

  • Brašno za kruh – Možete koristiti glatko brašno, ali preporučujem brašno za kruh jer daje jaču strukturu i prozračniju unutrašnjost.
  • Suhi kvasac
  • Sol – Neizostavan sastojak za dobar okus kruha. Preporučujem krupnu morsku sol jer daje bogatiji okus od obične kuhinjske soli.
  • Voda – Koristite hladnu ili sobne temperature (ne toplu!). Hladnija voda usporava fermentaciju, što daje bolju aromu kruhu.

Dodatno možete posuti lim kukuruznim brašnom za blagu hrskavost donje kore. Ako ga nemate, slobodno ga preskočite.

Tijestu možete dodati začine i dodatke poput češnjaka, ružmarina, kopra, nasjeckanog luka, ribanog sira, sjeckanih orašastih plodova ili suhih brusnica.

Kako napraviti domaći kruh u 5 koraka

  1. Pomiješajte sastojke – Tijesto će isprva djelovati suho i zrnato, ali će se povezati. Prvo koristite lopaticu, a zatim rukama povežite tijesto dok ne postane lagano ljepljivo.
  2. Ostavite da se diže 2-3 sata – Pokrijte tijesto i pustite da se diže na sobnoj temperaturi dok ne udvostruči volumen.
  3. Koristite odmah ili ostavite u hladnjaku – Nakon 2-3 sata možete nastaviti s oblikovanjem kruha, ali za bolji okus i teksturu preporučujem da tijesto odstoji u hladnjaku 12 do 72 sata. Hladno okruženje usporava fermentaciju i poboljšava aromu.
  4. Oblikujte kruh i pustite ga da odmori dok se pećnica zagrijava – Možete oblikovati jedno okruglo pecivo (boule) ili dva duguljasta kruha. Pećnicu zagrijte na 230°C . Prije pečenja, zarežite vrh kruha kako biste kontrolirali širenje. Za hrskaviju koru, u donji dio pećnice stavite metalni ili lijevanoželjezni lim s kipućom vodom – para će pomoći u stvaranju hrskave kore.
  5. Pecite 20-25 minuta dok ne postane zlatnosmeđe – Kruh je gotov kada pri tapkanju po kori zvuči šuplje.

Unutrašnjost će biti mekana i prozračna, s rupicama poput ciabatte ili francuske baguette.

Uživajte u mirisu i okusu svježe pečenog kruha! 🥖😋

 

 

 

 

 

Odgovori