BLOG

Oštrač noževa: Tajna preciznih noževa

Oštri noževi ključ su uspješne pripreme hrane, a oštrač noževa alat koji svaki kuhar treba imati. Tupi noževi otežavaju rezanje, povećavajući napor i rizik od ozljeda. Uz pravi oštrač, vaši noževi mogu trajati dulje, dok će priprema obroka biti brža i sigurnija. U ovom vodiču saznat ćete koje vrste oštrača postoje, kako ih koristiti te što trebate znati prilikom odabira idealnog modela za vaše potrebe. Otkrijte kako pravilno održavati oštrinu noževa i izbjegavati najčešće pogreške kako biste u potpunosti iskoristili njihove prednosti u kuhinji.

Što je oštrač noževa?

Oštrač noževa je alat koji se koristi za održavanje oštrine noževa. Zahvaljujući oštraču, noževi zadržavaju svoju preciznost, oštrinu i funkcionalnost. Standardan je alat u profesionalnim kuhinjama jer potpomaže dugotrajnosti noževa, a danas postoje razne vrste oštrača noževa.

Razlikuju se ovisno o tehnici oštrenja pa tako oštrač noževa može koristiti tehniku brušenja, poliranja ili pak ravnanja oštrice. Kako bi ispunio svoju zadaću, potrebno je ne pretjerivati s brušenjem odnosno oštrenjem i rukovati s oštračima pravilno. Uz pravilnu upotrebu, oštrač noževa postaje nezaobilazan alat i u domaćim kuhinjama.

Vrste oštrača noževa

Kao što smo ranije spomenuli, sve se vrti oko tehnike brušenja koju oštrač noževa koristi. Svi bi trebali olakšati rezanje i sjeckanje mesa, povrća, kruha i drugih namirnica, a razlikuju se po tome jesu li alati ili električni uređaji i kako su sastavljeni. U nastavku otkrijte sve modele.

Ručni oštrači

Ručni oštrač noževa koristi klasično trenje između oštrice i abrazivne površine (brusni kamen, ploče, šipke). Pritom je od najveće važnosti pravilno korištenje odnosno pravilan kut oštrenja. U pitanju je tradicionalan alat i pristup, a idealan je za one koji žele maksimalno kontrolirati razinu oštrine i jednostavno vole umijeće oštrenja noževa.

Također, ručni su oštrači vrlo jednostavni za korištenje, kao i održavanje, a odlikuju se često i nešto nižom cijenom u odnosu na duge tipove oštrača. Među nedostacima valja istaknuti dulje trajanje cijelog procesa i potrebno znanje za pravilno oštrenje pa tako nisu idealan odabir za početnike koji se prvi put susreću s oštrenjem noževa.

Električni oštrači

Električni oštrač noževa radi posao umjesto vas i automatizira cijeli proces oštrenja vaših noževa. Koristi motorizirane diskove ili pak trakice koje oštre noževe bez potrebe da vi ručno prilagođavate kut ili tempo. Izvrsne su za početnike jer alat sam po sebi navodi na pravilno korištenje, a ostale prednosti uključuju brzinu, jednostavnost i dosljedne rezultate – što znači da ćete uvijek dobiti jednako precizno brušeni nož. Kad bismo morali izdvojiti nedostatke u odnosu na ručne ili druge oštrače, u pitanju bi bila viša cijena, potreba za punjenjem što znači da ga ne možete nositi gdje god poželite. Međutim, po mišljenju mnogih, praktičnost ove vrsta oštrača nadmašuje sve manje nedostatke.

Kameni oštrači

Svakako moramo predstaviti i pravi tradicionalni oštrač noževa – onaj kamen. Koristi se već stoljećima, a oslanja se na abrazivne kamene ploče koje imaju različite granulacije i omogućuju precizno brušenje oštrice do savršenstva.

Profesionalci preferiraju kamene oštrače zahvaljujući jednostavnoj prilagodbi kuta oštrenja i rezultatima koji traju dulje u odnosu na one koje daju drugi tipovi oštrača. No, kao što je slučaj s ručnim oštračima, nisu najbolja rješenja za početnike jer zahtijevaju određenu razinu prakse za pravilnu upotrebu. Kod kamenih je oštrača izuzetno važno investirati u kvalitetan model te biti spreman na nešto dulji proces oštrenja.

Kako odabrati pravi oštrač?

Odgovor na pitanje kako odabrati pravi oštrač noževa ovisi o raznim faktorima. Otkrivamo vam nekoliko stvari o kojima bi bilo dobro da razmislite prije nego što investirate u određeni model.

–             Jesu li vaši noževi ravnog, nazubljenog ili posebnog oblika?

Kakve noževe većinom koristite u svojoj kuhinji? Ovisno o vrsti noža, često određeni model oštrača može odraditi bolji posao. Primjerice, ravni noževi su pogodni za bilo koji tip oštrača, no već nazubljeni modeli zahtijevaju specijalizirane oštrače koji mogu dohvatiti zupce temeljito. Japanski i keramički noževi imaju svoja vlastita pravila oštrenja i potrebno je provjeriti što sugerira proizvođač određenog noža.

–             Koliko često koristite noževe i trebate li brz proces oštrenja?

Jeste li netko tko oštrač noževa treba isključivo zbog vlastite ljubavi prema kuhanju ili tražite oštrač za svoju profesionalnu kuhinju? Primjerice, ako radite u profesionalnoj odnosno komercijalnoj kuhinji i tempo posla traži brzinu onda su električni oštrači najbolja solucija jer su brzi i praktični za upotrebu. No, u slučaju da ste entuzijast koji jednostavno uživa u kuhanju kao hobiju, zašto ne biste istražili kamene ili ručno oštrače uz koje si možete priuštiti više vremena za svladavanje tehnike.

–             Kako uskladiti cijenu oštrača s vašim potrebama?

Najčešće su ručni oštrači ili brusni kameni pristupačniji te dugo traju. S druge strane, električni oštrači su definitivno najjednostavnija opcija koja garantira uvijek isti rezultat pa su tako i skuplja opcija. Ako tražite povoljno rješenje za osnovno održavanje svojih noževa, predlažemo vam ručne modele.

Prije nego što odaberete oštrač, razmislite o svojim navikama, potrebama i razini iskustva s održavanjem noževa. Dobro odabran oštrač ne samo da će produljiti vijek trajanja vaših noževa, već će i olakšati svakodnevne zadatke u kuhinji.

Kako pravilno koristiti oštrač noževa

Oštrač noževa potrebno je pravilno koristiti da bi ostvarili idealne rezultate, ali i kako bi spriječili bilo kakve nezgodne tijekom oštrenja. Prije svega, očistite nož od bilo kakve masnoće ili ostataka skorene hrane. To je preduvjet kako bi oštrica što bolje prianjala uz abrazivnu površinu oštrača. Tijekom samog oštrenja ključan je kut, a za većinu se noževa preporučuje postavljanje kuta od 15 do 20 stupnjeva. Nož oštrite ujednačenim pokretima i ravnomjernim pritiskom po duljini. Ovo pravilo nije univerzalno i varira od modela do modela oštrača pa će tako, primjerice, električni oštrač imati unaprijed postavljen kut. Koristite podlogu koja će spriječiti bilo kakvo klizanje i pazite da ruke držite podalje od oštrice.

Najčešće pogreške pri oštrenju noževa

Automatski odnosno električni oštrači drastično smanjuju šansu za pogrešku pri oštrenju, no postoji nekoliko stvari na koje je potrebno obratiti pažnju. Među najčešćim greškama je pretjerano oštrenje koje uzrokuje trošenje metala na oštrici pa tako i slabljenje oštrice. Osim prečestog i preagresivnog oštrenja, vrlo je česta greška pogrešan kut oštrenja. Ako nož nije namješten pod pravilan kut, oštrina mu se može znatno narušiti. Ostale pogreške uključuju loše održavanje oštrača, ali i oštrenje prljavih ili masnih noževa što uništava i nož i oštrač.

Održavanje i čuvanje oštrača noževa

Nakon svake upotrebe, očistite oštrač temeljito kako biste uklonili nakupljene metalne čestice, ostatke hrane i prašinu. Ako koristite ručni oštrač, obrišite ga suhom krpom, dok električne modele možete čistiti prema uputama proizvođača, obično laganim brisanjem metalnih čestica. Uvijek se pobrinite da je oštrač potpuno suh prije nego što ga pohranite, kako bi se spriječila korozija. Što se tiče pohrane oštrača, važno je čuvati ga na suhom i sigurnom mjestu, izbjegavajući vlagu koja može uzrokovati hrđanje. Također, izbjegavajte previše čestu upotrebu oštrača kako biste sačuvali njegovu funkcionalnost i produžili vijek trajanja.

Prednosti redovito naoštrenih noževa

Svi chefovi znaju da je gotovo nezamislivo raditi s noževima koji nisu oštri. Redovito oštrenje noževa donosi brojne prednosti koje poboljšavaju performanse u kuhinji i produžuju vijek trajanja vaših alata. Zahvaljujući oštračima noževa, noževi mogu preciznije i lakše rezati, a samim time su i sigurniji za rukovanje jer nema nepotrebnog pritiska i potencijalnog klizanja. Uz to, redovito oštrenje smanjuje potrebu za čestom zamjenom noževa i tako štedi novac.

Sve oštrače pronađite ovdje.

Odgovori